W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym mamy wrażenie, że opuszczają nas wszelkie siły witalne i cała energia ulatnia się wraz z wydychanym powietrzem. Należy zastanowić się jednak nad przyczynami uczucia zmęczenia i apatii, ponieważ u podłoża problemu może stać zwykły, chwilowy okres przesilenia, ale również poważne zmęczenie organizmu, na które należy zareagować w odpowiednim momencie.
Problemy z koncentracją
Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić są problemy z koncentracją. Jeżeli nie dociera do nas to, co mówi nasz rozmówca, nie możemy niczego zapamiętać i ciągle tracimy wątek rozmowy, jest to jasny sygnał, że nasz umysł potrzebuje odpoczynku, a przynajmniej grama świeżego powietrza lub krótkiej drzemki. Problemy z koncentracją i utrzymaniem uwagi pojawiają się, gdy w naszym życiu rządzi praca, a czas na relaks i odpoczynek jest ignorowany lub skracany do niezbędnego do funkcjonowania minimum. Problemom z koncentracją bardzo często towarzyszą bóle głowy oraz zawroty, które w efekcie mogą powodować zasłabnięcia czy omdlenia.
Sen to bardzo ważny aspekt wypoczynku
Kolejnym sygnałem poważnego zmęczenia są problemy ze snem. Nasz organizm jest bardzo przekorny – czym bardziej jest zmęczony, tym trudniej pozwala nam zasnąć. Jest to spowodowane przede wszystkim nawarstwiającym się stresem oraz dużą ilością bodźców, które rozpraszają nasz mózg i ośrodki odpowiedzialne za prawidłowy sen. Często również nasz sen w okresie przemęczenia jest nieefektywny i budzimy się z ciężką głową, ponieważ nie udało nam się odpowiednio wypocząć. Brak odpowiedniej ilości i jakości snu skutkuje spadkiem odporności i naraża nas na częstsze infekcje. Nieefektywny sen powoduje także bóle głowy oraz migreny. Aby wyciszyć się przed snem warto spróbować suplementacji melatoniną lub ashwagandą, które pozwalają wyciszyć organizm i wzmagają produkcję melatoniny odpowiedzialnej za sen. Dodatkowo można spróbować medytacji, która po pewnym czasie wyciszy nasz organizm i pozwoli odgonić natłok myśli.
Apatia i brak zainteresowania sygnałem alarmowym
Niepokojącym alarmem od naszego organizmu jest apatia, inaczej odczuwana jako obojętność na wydarzenia, które dzieją się dookoła. Odczuwamy wówczas brak chęci do podejmowania działań i aktywności, wszystko jest dla nasz szare i ponure, a nasze życie przypomina bardziej wegetację. Ma to również wpływ na nasz nastrój, stajemy się bardziej posępni i negatywnie nastawieni do rzeczywistości. Tracimy ochotę na wszelki rozrywki oraz kontakt z bliskimi osobami. Długotrwała apatia może powodować nadmierną produkcję kortyzolu przez nasz organizm co może skutkować chronicznym stresem i przytłoczeniem.
Spowolnienie funkcji umysłu
Praca naszego mózgu bardzo spowalnia kiedy jesteśmy zmęczeni. Z błyskotliwych i szybkich stajemy się wolni i pewne rzeczy w ogóle do nas nie docierają. Brakuje nam pomysłów oraz odpowiedzi mimo, że wcześniej mieliśmy tę wiedzę, a riposty przychodziły szybciej niż nam się wydawało. Wpływa to również negatywnie na pamięć, co skutkuje częstym nieprzygotowaniem do szkoły lub pracy i bardzo utrudnia życie rodzinne oraz relacje z bliskimi. Nasz umysł pracuje wolniej, dlatego jesteśmy również mniej efektywni w pracy, w efekcie czego powodujemy niezadowolenie szefa lub zarządu i narastają frustracje, zarówno w naszym otoczeniu, jak i w nas samych, a wówczas sytuacja tylko się pogłębia.
Brak umiejętności cieszenia się
Najbardziej niepokojącym objawem przemęczenie organizmu jest utrata radości z sukcesów, które osiągnęliśmy. Nie można chyba być bardziej zmęczonym niż wtedy, kiedy spełnia się nasze marzenie, a my nie mamy siły na radość i świętowanie. Często jest to sukces wypracowany dużą ilością czasu i wysiłku, który to właśnie może być powodem naszego braku energii. Wówczas dobrym lekiem będzie świętowanie w postaci odpoczynku – po ciężkim okresie w pracy dajmy sobie czas na relaks i regenerację.
Przy którychkolwiek z objawów przemęczenia należy jak najszybciej wykonać przynajmniej podstawowe badania krwi, aby wykluczyć ryzyko cięższych chorób czy dolegliwości. Spadek energii może być spowodowany również nieodpowiednią dietą oraz dostarczaniem nieodpowiedniej ilości witamin i minerałów. Musimy pamiętać, że w różnych sezonach roku powinniśmy stosować inną suplementację, ponieważ o każdej porze roku mamy inne niedobory witaminowe. Również nadmiar stresu może być bardzo toksyczny dla naszego organizmu, ponieważ oprócz przemęczenia przyczynia się do rozwoju chorób układu krążenia i wysokiego ciśnienia tętniczego.
Odpoczynek jako lekarstwo na całe zło
Pamiętajmy, że najlepszym lekarstwem na zmęczenie i stres jest porządny odpoczynek i odcięcie się od przytłaczającej codzienności, która wywołuje stresory i niepotrzebne napięcia. Taki urlop powinien być odpowiednio długi, aby nasz organizm zdążył zapomnieć i oczyścić się z dotychczasowych nerwowych sytuacji i negatywnych myśli. Ważna jest również profilaktyka, czyli wprowadzenie niewielkich, jednak bardzo znaczących zmian w naszym życiu. Dobrze jest czasem posiedzieć w ciszy i samotności, uciąć sobie drzemkę, czy odstawić telefon i komputer na kilka godzin. duża ilość bodźców, które dostarczamy sobie każdego dnia powoduje, że szybciej męczy się nasz umysł. Elektronika i hałasy, które generujemy nie pozwalają nam na efektywny odpoczynek, powodują również stres, którego fizycznie nie odczuwamy, dopóki nie zacznie siać spustoszenia w naszych organizmach.