Jak zacząć ćwiczyć z dużą nadwagą lub otyłością?

Otyłość to poważna choroba, której nie powinno się bagatelizować! Nasza waga wpływa na wiele obszarów naszego zdrowia, czy to przez różne choroby towarzyszące, trudności w motoryce, ale także poprzez pogorszone samopoczucie, które może prowadzić do chorób psychicznych!

Niestety w otyłości nie pomoże nam akceptacja siebie, bo wciąż nie oszukamy naszego organizmu, że spora nadwaga jest czymś naturalnym. Otyłość z biegiem czasu będzie rujnować nasze zdrowie, a tego wolelibyśmy uniknąć.







Jak się zabrać za ćwiczenie, będąc otyłym?

  1. Zacznij od drobnego treningu.

    Jeżeli z aktywnością fizyczną miałeś mało wspólnego przez całe życie, to dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie rozpoczęcie swojej przygody z dbaniem o sylwetkę od prostych spacerów. Nawet kilometrowy spacer może być już dla Ciebie wyzwaniem i dać duży bodziec organizmowi. Dobrą praktyką jest włączenie krokomierza w telefonie, czy w zegarku i monitorowanie tego, ile kroków dziennie pokonujesz. Na sam początek 5000 kroków będzie dla Ciebie idealne!
  2. Unikaj zbyt dynamicznych ruchów.

    Twój organizm nie jest przystosowany jeszcze do bardzo dynamicznych ruchów, które mogą zbyt mocno obciążyć Twoje stawy. Również Twój układ sercowo-naczyniowy, może nie dać rady podczas takiego wysiłku, co skończy się zasłabnięciem! Na sam początek postaw na lekki wysiłek, a na bardziej wymagający trening jeszcze przyjdzie czas.
  3. Stale monitoruj stan swojego zdrowia.

    Zawsze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej, powinieneś poznać swój aktualny stan zdrowia, gdyż może się okazać, że nie będziesz mógł wykonywać pewnych ćwiczeń. Takie choroby jak cukrzyca, niewydolność serca, wysoki cholesterol, problemy ze stawami, czy nadciśnienie tętnicze to częsta bolączka osób otyłych. Na początku warto skupić się na tym, aby doprowadzić swoje zdrowie do normalnego poziomu, dopiero potem możemy zabrać się za odchudzanie.
  4. Zadbaj o codzienną aktywność.

    Kluczem do sukcesu w przypadku jakiejkolwiek aktywności fizycznej, jest regularność. Dlatego powinieneś jak najszybciej zmienić swoje codzienne nawyki i wprowadzić do nich ruch. Staraj się w ciągu dnia spacerować, ogranicz siedzenie, a także postaraj się nie ucinać sobie drzemek po obiedzie. To sprawi, że nauczysz się samodyscypliny, która jest niezbędna przy odchudzaniu!
  5. Zaczynaj od małych kroków.

    Znasz to słynne powiedzenie, że nie od razu Rzym zbudowano? Tak samo tyczy się to odchudzania. Zbyt intensywny trening na początku sprawi tylko tyle, że szybciej stracisz motywację, gdyż będzie dla Ciebie to zbyt trudne. Nie wywracaj nagle swojego życia do góry nogami, tylko zacznij od lekkich zmian, takich jak wprowadzenie lekkiego treningu, czy delikatna zmiana żywienia.

Na początku polecamy, aby zacząć od ćwiczeń w pozycji siedzącej, ponieważ podczas nich, mniej obciążysz swoje stawy, co zminimalizuje ryzyko kontuzji. Pamiętaj także, że odchudzanie jest bardzo długą drogą, w którą warto wejść, ponieważ efekty, gdy uda Ci się osiągnąć cel, będą warte wszystkich wyrzeczeń!

CZYTAJĄC DOWIESZ SIĘ:

trening a nadwaga
trening na otyłość
trening dla osób otyłych
ćwiczenia dla osób otyłych
trening dla osób z nadwagą
ćwiczenia dla osób z nadwagą
plan treningowy dla osób z nadwagą
plan treningowy dla osób otyłych

Czytaj więcej