Cześć wszystkim! Dzisiaj opowiem o tym, czy każdy może zostać trenerem personalnym i jakie cechy powinna mieć osoba, która chce nim zostać.
Ja wyróżniam osiem czynników, które moim zdaniem charakteryzują osobę do pracy w tym zawodzie. Uprzedzam, że to nie jest artykuł typu: “jakie cechy powinien mieć idealny trener personalny”.
To są cechy osoby, która chce zostać trenerem i jeśli ktoś posiada te cechy, ma szansę, po pierwsze stać się nim. Bo teoretycznie każda osoba po prostu zrobić kurs, ale nie każda stanie się trenerem.
Pierwsza rzecz – otwartość w zawodzie trenera. To po jest absolutne must-have, bo tak się pozyskuje klientów. Tak się z nimi rozmawia, tak się ich utrzymuje, tak się buduje kontakty.
Bez tego sobie nie damy rady. Jeżeli ktoś jest osobą zamkniętą i niechętnie się odzywa, będzie mieć 1-2 klientów. Dlatego warto o to zadbać, żeby wyjść do ludzi. Jeżeli jesteś osobą zamkniętą, nie pchaj się od razu, nie płać za kursy, nie próbuj tego robić na siłę, tylko rozwiń się na tym swoim poziomie, w którym jesteś teraz.
Druga rzecz – miłość do sportu i zdrowego stylu życia. Powinniśmy być autentyczni w tej pracy, jeżeli nie kochamy tego z całego serca, nie będziemy w stanie tym zarazić innych. Po prostu to jest niemożliwe.
Jeżeli ktoś tym żyje, to od razu widać. “On jest autentyczny każdy chce z nim pracować.” Jeżeli ktoś jest autentyczny na pół gwizdka, patrzymy na to tak: “On jest trenerem niby, ale tak naprawdę spędza dni gdzie indziej, w jakiejś innej pracy. A później pisze tylko te plany treningowe”.
Następna rzecz – chęć do nauki. Ten zawód wymaga ciągłego rozwoju, więc nauka jest po prostu na piedestale. Musimy się cały czas uczyć. Jeżeli nie stać Cię ciągle na jakieś kursy, to po prostu czytaj książki. Książka za książką, artykuł za artykułem, oglądaj filmiki na YouTube i cały czas poszerzaj wiedzę.
Kolejna sprawa – cierpliwość. Bardzo, bardzo istotna cecha w pracy trenera. Klienci to są osoby, które dopiero zaczynają przeważnie i mogą nas denerwować pytaniami, denerwować zachowaniem. Trzeba pamiętać, że ta osoba się tym nie interesuje, a my od tego jesteśmy.
Dalej – zdyscyplinowanie w pracy, ponieważ to jest praca, która wymaga tego, żebyśmy byli na czas, żeby robota była zrobiona, żeby plan był przygotowany. Tu nie ma nic przypadkowego. My zawsze musimy być przygotowani do wszystkiego, i do rozmowy handlowej, i do treningu, i do przedłużenia współpracy itd.
Następnie – regularność w powtarzalnych czynnościach, regularność w tym, żeby cały czas być w tym temacie, żeby nagle nie odpaść z tego świata fitness.
Kolejna rzecz to umiejętności pedagogiczne. Umiejętność przekazywania wiedzy jest czymś innym niż samo posiadanie. Ponieważ my możemy być bardzo mądrzy, ale jeżeli nie umiemy jej przekazać, to ta osoba tego nie zrozumie. Ponadto jeżeli używamy ciągle słów dla kogoś niezrozumiałych, to ta osoba będzie się bardziej nad tymi słowami zastanawiać, niż w ogóle nad sensem wypowiedzi.
Na koniec – umiejętność sprzedaży jako ostatnia cecha, o której można powiedzieć bardzo wiele, ale sprowadza się do tego, żeby być efektywnym. Jeżeli mamy to wszystko, jesteśmy dobrymi trenerami. Jeśli jest wiedza i umiejętności, ale nie umiemy sprzedawać, to niestety nikt nie doceni tych umiejętności. Bez tego się po prostu nie obejdzie.
Dzięki za przeczytanie! Jeśli czegoś potrzebujesz, napisz do mnie na Facebooku.
Do zobaczenia za tydzień!