Jesteś osobą aktywną fizycznie i nie wyobrażasz sobie przez okres świąteczny odpoczywać? Za to szukasz sposobu, na to, aby ćwiczyć nawet podczas tego okresu? W tym artykule dowiesz się, jak to skutecznie zaplanować!
Na początku przyjrzyjmy się ogólnym zasadom planowania treningu.
Chcąc zaplanować trening, musimy w nim uwzględnić takie zmienne, jak poziom wytrenowania. Zupełnie inaczej będziemy planować trening dla osoby początkującej, jak i dla zaawansowanej.
Osoby mało doświadczone chcą zazwyczaj poprawiać swoje słabości, do czego najczęściej wystarczą im 2-4 treningi w tygodniu, przez 3-4 miesiące. Ich intensywność wzrasta, wraz z poziomem wytrenowania, jednak rzadko sięga się przy nich po zaawansowane metody intensyfikacji ćwiczeń, których konsekwencją są dłuższe przerwy na regenerację.
Zupełnie inaczej sprawa wygląda u osób zaawansowanych, którzy są nastawieni na ciągły rozwój swoich umiejętności i siły. Takie osoby wymagają dużo częstszych treningów, które zazwyczaj przez cały rok są podzielone na konkretne kierunki rozwoju.
Trening świąteczny dla początkującego.
Jeżeli ostatnie tygodnie sumiennie przepracowałeś na siłowni, to nie masz czym się martwić. Okres świąteczny może być dla Ciebie idealnym czasem na regenerację, gdyż porzucenie treningów na kilka dni pomoże Ci odzyskać energię i nabrać motywacji do dalszego rozwoju. Jednak pamiętaj o tym, że w czasie regeneracji powinieneś obniżyć podaż kalorii w diecie, co w przypadku świąt nie jest prostym zadaniem.
A co z zaawansowanymi?
Jeżeli Twoje zawody odbywają się przed świętami, to masz duże szczęście. Jeżeli natomiast startujesz kilka tygodni po świętach i jest to dla Ciebie bardzo ważne wydarzenie, to powinieneś zrezygnować z okresu świątecznego. Warto wtedy posiadać swój sprzęt sportowy, który umożliwi Ci ćwiczenie w czasie, gdy większość siłowni jest zamknięte. Kiedy ćwiczenie na własnym sprzęcie nie jest możliwe do zrealizowania, to Twój trener powinien zaproponować Ci alternatywę, która nie wymaga sprzętu do ćwiczeń.